Origami
Snapologia

data aktualizacji: 08 Kwietnia 2014

Snapologia

Snapologia jest to metoda składania brył z pasków papieru. Tutaj znajdziesz sposób przygotowania modułów. Autor strony sugeruje podział kartki A4 na 8 jednakowych pasków, jednak do wykonania większych brył, polecam przycięcie kartki na przykład na 1,5 centymetrowe paski. Dzięki temu bryła jest bardziej stabilna i może utrzymać swój ciężar, a o to przecież chodzi w origami modułowym.

Poniżej zamieszczam kilka swoich prac, być może kogoś zainspirują do podjęcia próby zabawy ze "snapkami". Bryły wykonałam samodzielnie, inspiracje czerpałam z Internetu."   - Beata Zarosińska

DSC_0408.JPGDSC_0409.JPG


Origami modułowe

data aktualizacji: 08 Kwietnia 2014

Origami modułowe, molekularne lub matematyczne

Origami modułowe jest jedną z gałęzi sztuki składania papieru. W przeciwieństwie do tradycyjnego origami, w którym figurki powstają z jednej kartki papieru, modułowe modele, przeważnie bryły geometryczne, zbudowane są z wielu zwykle identycznych modułów.

"Origami modułowe jest dla osób cierpliwych i wytrwałych. Aby wykonać najprostszą figurkę potrzebujemy kilkudziesięciu pojedynczych modułów. Złożenie ich zajmuje bardzo dużo czasu,  jednak efekt końcowy wynagradza nam to, nawet najmniejsza figurka wzbudza ogólny zachwyt. Dodatkowym atutem origami modułowego jest fakt, że moduły może składać wiele osób, wówczas robi się z tego całkiem fajna zabawa, która integruje zespół.

Aby wykonać figurkę nie jest potrzebna specjalna wiedza matematyczna. Jednak składanie ułatwia jej zrozumienie i przyswojenie, a dodatkowo ćwiczymy swoje zdolności manualne i rozbudzamy wyobraźnie przestrzenną.  Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, wytrwałość i ambicja - aby nie poddawać się przy pierwszych porażkach.

Poniżej zamieszczam kilka swoich prac, być może kogoś zainspirują do podjęcia próby zabawy z origami modułowym. Figurki wykonałam samodzielnie, inspiracje czerpałam z Internetu, a przy składaniu pojedynczych modułów pomagały mi koleżanki z pracy, którym serdecznie dziękuję. "   - Beata Zarosińska

DSC_0405.JPGDSC_0135.JPGDSC_0403.JPG


Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego Nr 4 w Świdniku

copyright Beata Zarosińska