Najciekawsze wydarzenia w świetlicy
Październik 2017 w świetlicy szkolnej...

data aktualizacji: 14 Listopada 2017

Październik w świetlicy

         W pierwszym tygodniu października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt, opowiadaliśmy
 o swoich pupilach i opiece nad nimi. Czytaliśmy ciekawostki o owadach, płazach, gadach, ptakach
i ssakach, oglądaliśmy zdjęcia różnych zwierząt, przyporządkowywaliśmy nazwy gatunków
do odpowiedniej gromady. Wykonywaliśmy prace plastyczne z kolorowego bloku technicznego pt. ,,Mój kotek”, ,,Akwarium”.

       Kolejny tydzień poświęcony był darom jesieni, przypomnieliśmy nazwy różnych gatunków drzew, dopasowywaliśmy do nich liście i owoce. Rozmawialiśmy o pracach wykonywanych jesienią w sadzie oraz w ogrodzie,  ulubionych daniach z owoców i warzyw, ich wartościach odżywczych. Odrysowywaliśmy liście techniką frotażu, tworząc oryginalne kompozycje.

      Następny tydzień przebiegł na przygotowaniach do ,,Balu Pani Jesieni” – opaski i kapelusze ozdabialiśmy liśćmi, żołędziami i kasztanami. Wykonaliśmy też dekorację sali – kolorowe liście
z papieru i plakat ,,Pani Jesień”. (Zdjęcia z imprezy można obejrzeć na stronie internetowej szkoły
w galerii zdjęć oraz na facebooku Głosu Świdnika, zaś w Głosie Świdnika nr 44/ 2017 znajduje się artykuł  o naszym balu).

         Pod koniec miesiąca omawialiśmy zasady zdrowego stylu życia, rozmawialiśmy o higienie, dbałości o wygląd zewnętrzny, właściwym odżywianiu, aktywności fizycznej oraz radzeniu sobie
ze stresem. Poznaliśmy przysłowia o zdrowiu, rozwiązywaliśmy quiz ,, Dbam o zdrowie”. Tworzyliśmy ,,gang świeżaków” – zabawne, radosne owoce z kolorowego papieru .

          Korzystaliśmy ze słonecznej pogody podczas pobytu na placu zabaw, robiliśmy piękne jesienne bukiety i podziwialiśmy kolorowe liście. Przygotowywaliśmy ciekawe prace na XVI Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Nasi skrzydlaci przyjaciele”, X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Słońce, woda
i przygoda” a także Ogólnopolski konkurs na grę planszową ,,Poczytajmy
i pograjmy”, w którym Wojciech Bzowski z klasy 4a otrzymał wyróżnienie. Wykonaliśmy nowe gazetki ścienne w sali i prace na wystawę na korytarzu szkolnym.  Codziennie bierzemy aktywny udział
 w ,,Kwadransie czytelniczym’’ i zdobywamy kolejne punkty.


,,Bal Pani Jesieni” w świetlicy szkolnej

data aktualizacji: 14 Listopada 2017

,,Bal Pani Jesieni” w świetlicy szkolnej

            19 i 20 października 2017 roku w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdniku odbył się ,,Bal Pani Jesieni”. W czwartek w imprezie uczestniczyli uczniowie klas 1a, 3a i 3b, natomiast w piątek udział wzięły dzieci z klas 1b, 2a, 3b. Przygotowania do balu trwały przez tydzień, dzieci wykonały dekorację sali  - odrysowywały i wycinały liście, zrobiły plakat przedstawiający Panią Jesień. Tworzyły elementy przebrania: kapelusze i opaski przyozdabiały kolorowymi liśćmi, żołędziami i kasztanami. Przed rozpoczęciem balu wszyscy ubrani w ciepłe barwy, przystrojeni liśćmi, założyli jesienne nakrycia głowy. Samodzielnie wykonane bransoletki, kolczyki i naszyjniki z różnych materiałów przyrodniczych, stanowiły część przebrania.

              Bal rozpoczął się o godzinie 13. Najpierw dzieci odnalazły list napisany do nich przez Panią Jesień, odczytały  wskazówki, które miały ułatwić wykonanie różnych zadań. Rozwiązywały quiz o tematyce jesiennej, podczas którego utrwalały zdobyte wiadomości. Były również zagadki na rozpoznanie darów jesieni, warzyw i owoców. Wszyscy spisali się na medal! Po zagadkach przyszedł czas na zabawę. Dzieci odtwarzały za pomocą ruchu opowiadanie o jesiennym spacerze, śpiewały poznane piosenki, uczestniczyły w zabawach przy muzyce z chustami. Wszystkie atrakcje były przeplatane tańcami. Kolejny etap imprezy to konkurencje sportowe i sprawnościowe na wesoło: rzucanie do celu, bieg przez kałuże, ozdabianie drzew liśćmi, przesuwanie liści za pomocą podmuchów wywołanych dużymi kartonami, malowanie z zamkniętymi oczami.

             Uczestnicy balu bawili się doskonale, uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że wszystkim dopisywał świetny humor. Bal Jesieni przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych, radosnych chwil, minął bardzo szybko i przebiegł w klimacie zabawy i radości. ,,Pani Jesień” zadbała o dobrą zabawę i o to, by na balu dla każdego znalazło się coś interesującego. Na zakończenie nagrodziła wszystkie dzieci słodkim poczęstunkiem w postaci owocowych szaszłyków.

            Dzieci już pytają o kolejne bale. Mamy już w planach zimowe, a później wiosenne… A teraz pozostały nam jesienne wspomnienia utrwalone na fotografiach.

                                                                                                   Marta Binięda


Wrzesień 2017 w świetlicy szkolnej...

data aktualizacji: 10 Października 2017

Wrzesień

  Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty. Znów zabrzmiał szkolny dzwonek, ale pożegnanie wakacji nie oznacza końca dobrej zabawy, w świetlicy czeka na nas mnóstwo atrakcji.

We wrześniu poznaliśmy świetlicowe reguły zachowania, utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy, na stołówce, placu zabaw i w drodze do szkoły. Przypomnieliśmy zasady ewakuacji w razie niebezpieczeństwa i przećwiczyliśmy je w praktyce.

Odbyło się wiele zabaw integracyjnych umożliwiających wzajemne poznanie. Dzieliliśmy się swoimi wspomnieniami z wakacji. Powitaliśmy jesień, czytaliśmy opowiadania o niej, nauczyliśmy się słów i melodii piosenek pt. ,,Ogórek”, ,,W kasztanowym mieście”, ,,Jesień”. Rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie.

 Codziennie kolorujemy obrazki, wycinamy, odrysowujemy szablony. Podczas  zajęć  wykonujemy też ciekawe prace plastyczne. Przygotowaliśmy ,,sowy” na dekorację sali i korytarza. Wykonywaliśmy prace przestrzenne z tektury karbowanej, szyszek, bloku technicznego, z korka  i filcu oraz płaskie sylwetki ptaków z bloku technicznego.

 Chętnie bierzemy udział w „Kwadransie czytelniczym”, który odbywa się dwa razy dziennie.  Uważnie słuchamy ciekawych opowiadań, a następnie staramy się  prawidłowo odpowiedzieć na pytania do tekstu, zdobywamy punkty, które podliczymy pod koniec semestru. Na najbardziej zaangażowane dzieci czekają atrakcyjne nagrody. Często odrabiamy też prace domowe, aby w domu mieć więcej wolnego czasu. Każdego dnia odpoczywamy przy grach planszowych i przy budowaniu z klocków piankowych.  Korzystając ze sprzyjającej pogody wychodzimy na szkolny plac zabaw, gdzie możemy świetnie się bawić ruchowo. Obserwujemy przyrodę. Po południu uczestniczymy w zajęciach sportowych na korytarzu.

W dniach 28 i 29.09.2017 odbył się u nas ,,Dzień Chłopaka”, podczas którego chłopcy uczestniczyli w zawodach sportowych. Wszyscy doskonale bawili się i przechodzili przez kolejne konkurencje: tor przeszkód, pracę mrówek, rzut gazetą, łowienie rybek, budowanie wieży.  Na koniec otrzymali pamiątkowe medale.

W świetlicy jest wspaniale!!!


Konkurs Baw się i ucz. Świetlica przyjazna uczniowi

data aktualizacji: 11 Czerwca 2015