Uczniowie klasy 8b na Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

19 listopada 2018 roku wraz z wychowawczynią panią A. Lubowiecką i panem Ł. Czaplą udaliśmy się na wycieczkę historyczną Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Spacer po mieście rozpoczęliśmy pod pomnikiem mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz sześciu jego podkomendnych. Kolejne przystanki stanowiły miejsca związane z represjami, które stosowano wobec tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie mogli pogodzić się z nowym, komunistycznym porządkiem w naszej Ojczyźnie. Przewodnik opowiedział o instytucjach i ludziach, którzy w bestialski sposób traktowali więźniów politycznych. Kolejne kamienice w centrum Lublina odkrywały przed nami mroczne tajemnice ludzkiego bólu, samotności i niesprawiedliwości systemu politycznego panującego w latach 40. i 50. XX wieku.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był Zamek Lubelski, który pełnił funkcję więzienia NKWD oraz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Tu rozstaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy się do siedziby lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Tam wysłuchaliśmy przejmującego wykładu dr. hab. Tomasza Panfila na temat losów Żołnierzy Wyklętych oraz ich komunistycznych prześladowców.

Na koniec udaliśmy się do kina Cinema City, by obejrzeć film pt. „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”.

Tego dnia aura nie rozpieszczała nas, jednak świadomość, że ludzie walczący o wolną Polskę znosili większe cierpienie, motywowała nas do pokonywania kolejnych metrów.

Wyjazd do Lublina i spacer Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych  uświadomiły nam, jak ważna jest wiedza na temat miejsca, z którego się pochodzi. Z pełną świadomością i przekonaniem powtarzamy za Elizą Orzeszkową: Gloria victis!

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych